Posted by Edvard Kožušník

Kolega pozorovatel. Byvaly president Bolivie Jorge Quiroga Ramírez

Kožušník z Hondurasu: Volby byly demokratické

Kandidát opozice Porfirio Lobo z Národní strany vyhrál nedělní prezidentské volby v Hondurasu. Podle dílčích výsledků získal nad svým rivalem Elvinem Santosem z Liberální strany Hondurasu 55 procent hlasů. Santos obdržel jen 34 procent.

Přestože se mezinárodní společenství obávalo narušení voleb, atmosféra byla podle poslance Evropského parlamentu Edvarda Kožušníka překvapivě klidná. „Volby proběhly v pořádku, byla vysoká účast, lidé zahraničním pozorovatelům děkovali za to, že svou přítomností přispěli k legitimizaci voleb,“ sdělil Kožušník, který se voleb zúčastnil přímo v Hondurasu jako pozorovatel Evropského parlamentu vyslaný Konzervativní reformní skupinou (ECR).

Nový honduraský parlament se má 2. prosince vyjádřit k případnému návratu svrženého prezidenta Manuela Zelaya do funkce, jak to požaduje mezinárodní společenství. Parlament by měl rozhodnout o tom, zda má být Zelaya znovu ustaven do funkce a vést zemi do doby, než přísahu v lednu příštího roku složí vítěz nedělních prezidentských voleb Porfirio Lobo.

Zelaya přitom ještě před volbami vyzýval občany k bojkotu víkendových voleb, neboť výrazná neúčast při hlasování by mohla přesvědčit zahraniční státy, aby nově vzešlou politickou reprezentaci neuznaly. Europoslanec Kožušník k tomu uvedl: „Vysoká účast ve volbách svědčí o tom, že občané Zelayu nevyslyšeli, nyní tak leží hlavní tíha odpovědnosti za klidný a demokratický vývoj v zemi na nově zvoleném prezidentovi. Ten musí vyvést zemi z politické krize, která vypukla po vojenském převratu koncem června.“ ( 30. 11. 2009)

Tags:
prezident, 2009, bolivia, Jorge Quiroga Ramírez, kozusnik

Source

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *